Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uyg. ve Araş. Merkezi

Eğitim Sistemi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi TÖMER derslerini, alanında uzman öğretim elemanları ile dil öğretimi için en uygun olacak şartları oluşturmak adına ses sistemi ve sinevizyon cihazları gibi materyallerle desteklenmiş sınıflarda yapmaktadır.

İşitsel araçlarla desteklenmiş dil sınıflarında okuma, dinleme, konuşma ve yazma aktiviteleri en verimli şekilde yapılmaktadır.

ÇOMÜ-TÖMER'in ev sahipliği yaptığı öğrenci profili farklı şekillerde oluşmaktadır:

Türkiye Bursları kapsamında üniversitemizi ya da çevre illerdeki üniversiteleri kazanan yabancı uyruklu öğrenciler. (Eğitim sezonu boyunca)

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) sonucunda üniversitemize yerleşen öğrenciler. (Dönemlik ve / veya eğitim sezonu boyunca)

ERASMUS programı çerçevesinde Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler. (Dönemlik)

Üniversitemiz bünyesinde çalışan yabancı uyruklu öğretim üyeleri. (Dönemlik)

Ticari faaliyetleri sebebiyle ilimizde bulunan iş adamları ve çalışanlar (Kişiye özel)

Göç, evlilik ve pek çok farklı sebeple ilimizde bulunan katılımcılara yönelik kurslar düzenlenmektedir. (Kişiye özel)

Ayrıca Merkezimiz Yunus Emre Enstitüsü ve Başbakanlık himayesinde 19 şehirde gerçekleştirilen “Türkçe Yaz Okulu” programlarına katılan öğrencilere hızlandırılmış Türkçe kursları vererek ilimizin ve üniversitemizin uluslararası arenada tanıtılmasına çok önemli katkılar sağlamaktadır.

Kurlar Avrupa Konseyi Yabancı Dil Ortak Başvuru Metni’nde öngörülen kur sistemlerine göre oluşturulmuştur. Temel, orta ve ileri seyiyeyi bitiren öğrencilerimize dil sertifikaları verilmektedir.

 

KURLAR
(Seviyeler)

HAFTALIK DERS SAATİ

TOPLAM
DERS
SAATİ


Temel

A1

20

120

A2

20

120


Orta

B1

20

120

B2

20

120

 

İleri

C1

20

160